Zmniejszenie rat poprzez kredyt konsolidacyjny – z czym się wiąże?

Niejednokrotnie zaciągnięcie kredytu o charakterze konsolidacyjnym umożliwia zmniejszenie comiesięcznie spłacanych rat w relacji do parametrów aktualnych zobowiązań. Jest to jeden z powodów, dla których tego typu rozwiązania cieszą się ogromną wręcz popularnością. Trzeba jednak wiedzieć, jakie mechanizmy wpływają na możliwość obniżenia rat i jakie są potencjalne konsekwencje takiej operacji. Dodatkowo należy zdawać sobie sprawę z tego, że przy wyborze oferty kredytu konsolidacyjnego niezbędne są szczegółowe kalkulacje uwzględniające zarówno konkretną propozycję i jej elementy, jak i to, jak ma się ona do warunków, na których obecnie spłacamy swoje długi bankowe.

Wydłużenie okresu kredytowania

Bardzo często udaje się obniżyć raty poprzez wydłużenie okresu kredytowania. Polega to na tym, że kwota, którą mamy do spłacenia, rozłożona na dłuższy czas, pozwala na regulowanie mniejszych należności co miesiąc. Niemniej jednak trzeba podjąć świadomą decyzję w tym zakresie – niektórzy mają swoje preferencje, jeśli chodzi o czas trwania zobowiązania i nie chcą wiązać się umową z tytułu zadłużenia na długi czas. Osoby, którym zależy na zmniejszeniu rat, mogą być na tyle zdeterminowane, aby nie zwracać uwagi na kwestię czasu trwania zobowiązania. Jest to jednak niewłaściwe podejście, ponieważ swoim budżetem oraz długami powinniśmy zarządzać z pełną odpowiedzialnością, skrupulatnością oraz świadomością.

Zwiększenie całkowitych kosztów długu

Co bardzo istotne, obniżenie rat – jeśli następuje w związku z wydłużeniem okresu kredytowania – w ostatecznym rozrachunku może oznaczać, że zapłacimy więcej za nasze zobowiązanie. Odsetki są bowiem naliczane wraz z upływem czasu, co oznacza, że dłuższe zadłużenie generuje wyższe koszty. To bardzo istotne z perspektywy kredytobiorcy. Przy zarządzaniu swoimi finansami powinniśmy brać pod uwagę nie tylko krótkoterminowe, ale również długoterminowe skutki naszych decyzji. Musimy więc myśleć perspektywicznie i uwzględniać szerokie spektrum zagadnień przy dokonywaniu wyborów. Oczywiście, wszystko zależy tutaj od tego, na czym nam zależy, jak kształtują się nasze aktualne długi oraz jakie są dokładnie parametry oferty – te czynniki łączą się ze sobą w procesie decyzyjnym.

Powiązane wpisy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.