Na co zwracać uwagę zaciągając kredyt gotówkowy

Decydując się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego powinniśmy dokładnie przestudiować umowę którą chcemy podpisać. Pamiętajmy przy tym o tym żeby warto pytać o kwestie które sa dla nas nie jasne i nie podpisywać czegoś czego nie rozumiemy. Do zawieranej umowy powinien być dołączony cennik i regulamin i tego dokładnie przypilnujmy. To jaka wysokość kredytu zostanie nam przyznana, zależy od wysokości dochodów. Kredyt gotówkowy jest zazwyczaj udzielany bez dodatkowych dokumentów i poświadczeń żyrantów.

Koszt kredytu i rodzaj rat

Zaciągając kredyt musimy koniecznie zapytać o rzeczywistą stopę procentową, a także porównać ofertę z tymi proponowanymi przez inne banki. Często banki zaskakują nas również dodatkowymi kosztami kredytu, takimi jak opłaty za prowizję od przyznania kredytu, dodatkowe ubezpieczenie, czy rachunek bankowy. Biorąc kredyt gotówkowy możemy wybrać jeden z dwóch sposobów spłaty rat, raty równe bądź malejące. Jak sama nazwa wskazuje raty równe są cały czas w takiej samej wysokości. Ten rodzaj rat jest droższy ale decydują się na niego osoby z niższymi dochodami ponieważ raty sa umiarkowane. W przypadku rat malejących kredyt jest tańszy ale początkowo raty dosyć wysokie.

Przyspieszenie i ubezpieczenie spłaty

Logiczne jest to że jeżeli okres spłaty jest krótszy bank otrzymuje od nas mniej odsetek, jednak nie wszyscy maja możliwość wzięcia kredytu na krótszy okres ponieważ wiele domowych budżetów może tego nie udźwignąć. Z tej przyczyny częściej decydujemy się na to aby spłacić bankowi więcej ale w mniejszych ratach. Niektóre banki oferują nam również możliwość wcześniejszej spłaty bez dodatkowych kosztów. Zanim podpiszemy umowę upewnijmy się czy jesteśmy w stanie spłacić zaciągany kredyt. W innym przypadku dokładnie to przemyślmy bądź zastanówmy się nad możliwością zabezpieczenia spłaty. Ubezpieczenie jest ochroną w momencie kiedy nie będzie nas stać na spłatę rat . A w przypadku śmierci takie ubezpieczenie może ochronić naszą rodzinę przed jego obciążeniem. Zanim jednak zdecydujemy się na takie ubezpieczenie zapoznajmy się z jego warunkami.

W jakiej walucie kredyt

Kredyt gotówkowy możemy zaciągnąć w dowolnej walucie, zarówno w złotówkach jak i w euro funtach czy jeszcze innej. Oprocentowanie może być niższe choć wcale nie znaczy, że zapłacimy mniej. Jeżeli wzrośnie kurs waluty wzrośnie również stopa procentowa a co tym samym, nasze raty. Biorąc kredyt w złotówkach najczęściej spotykamy się z oprocentowaniem wahającym się od 8 do 20 procent jest ono uzależnione od czasu spłaty oraz wysokości kredytu.  

Powiązane wpisy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.