Lokata – pewny sposób na zysk!

Zadbaj o wartość swoich pieniędzy

Jeśli dysponujesz dzisiaj jakimś kapitałem, pewnie jesteś z tego faktu zadowolony. O ile mniej czułbyś się zadowolony, gdyby ktoś zabrał Ci w tej chwili część Twoich pieniędzy? Z pewnością dość mocno. Tak też się stanie, o ile nie zadbasz już dzisiaj o to, aby Twoje pieniądze nie traciły na wartości mimo inflacji. Co powinieneś w takim razie zrobić?

Lokata rozwiązaniem.

Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest terminowa lokata w banku. Dzięki temu narzędziu finansowemu możesz być pewien, że nie stracisz na inflacji, a co więcej – także nieco zarobisz. Oczywiście, lokata bankowa nie jest czymś, co przyniesie ci krocie. Ma za to inną przewagę – jest instrumentem pewnym. Podpisując z bankiem umowę dotyczącą lokaty – jesteś niemal pewien, że po okresie umowy otrzymasz swoje pieniądze wraz z należącymi Ci się odsetkami. Nawet gdyby stało się tak, że bank zbankrutuje (co jest teoretycznie zawsze możliwe, ale niezwykle mało prawdopodobne), Twoja lokata jest ubezpieczona, a więc możesz być spokojny, odzyskasz swój wkład finansowy.

Czym są lokaty?

Cała umowa o lokacie terminowej polega na tym, że pożyczasz pieniądze bankowi na określony czas, on zaś w tym czasie może dowolnie dysponować Twoimi środkami – głównie je inwestować. To zaś pozwala bankowi na pomnażanie kapitału, w którym i Ty masz zysk – w postaci odsetek, o których mowa jest w umowie między Tobą a bankiem. To świetny sposób na to, aby Twoje pieniądze zamiast leżeć na dnie szuflady czy w sejfie – zarabiały na siebie. Ty zaś wiesz, że nie tracisz przez inflację, gdyż zarabiasz dzięki odsetkom. Oczywiście w każdej chwili możesz odzyskać swój wkład, liczyć się jednak musisz z tym, że wówczas utracisz większość, a nawet wszystkie odsetki. Tak czy siak – Twoje pieniądze zostaną Ci oddane. Warto wobec tego dobrze zastanowić się nad tym, na jaki czas podpisywać z bankiem umowę lokaty, by nie utracić tego, co możemy zarobić. Jeśli bowiem wiemy, że w niedługim czasie możemy potrzebować tych pieniędzy – lepiej włożyć pieniądze na krótszy termin, ale coś na nich zarobić, niż oddać je na długą umowę i utracić wszystkie odsetki przez szybszą wypłatę.

Poza tym właśnie warunkiem – należy zwrócić też uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim na kapitalizację. Od tego, jak często kapitalizowane są Twoje odsetki zależy, jak szybko przybywa Twoich zarobionych pieniędzy. Krótko mówiąc – im częstsza kapitalizacja, tym jest to dla Ciebie lepsza propozycja. Bez względu na dodatkowe warunki, lokata to najbezpieczniejsza forma zarabiania na naszym kapitale. Choć zarobek jest skromny – jest też praktycznie pewny, a więc nie ryzykujemy własnymi oszczędnościami, jak dzieje się to w przypadku inwestowania na giełdzie lub w dzieła sztuki.

Powiązane wpisy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.