Lokata bankowa a inne instrumenty inwestycyjne

Polacy mają coraz większą świadomość w zakresie konieczności nie tylko generowania nadwyżek pieniędzy, ale również ich inwestowania. Chociaż nadal oszczędności ma jedynie połowa Polaków i nie są to z reguły wysokie wartości, to jednak zaczynamy doganiać naszych zachodnich sąsiadów, jeśli pod uwagę weźmiemy wykorzystywanie rozmaitych instrumentów inwestycyjnych. Wreszcie zdajemy sobie sprawę, że same oszczędności nie wystarczą, ale należy je pomnażać, by korzystnie na siebie pracowały. Do wyboru mamy konta oszczędnościowe, lokaty bankowe czy też fundusze inwestycyjne. Które instrumenty wybieramy najczęściej? Sprawdź już teraz.

Inwestowanie bez ryzyka

Okazuje się, że większość z nas nadal stawia na inwestowanie bez ryzyka, czyli te w pełni bezpieczne. Wolimy zarobić mniej, ale za to pewnie. To dlatego największą popularnością cieszą się lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe. Obydwie możliwości są nisko oprocentowane, ale inwestor nie musi martwić się ryzykiem utraty choćby części wniesionego kapitału. W przypadku lokaty oraz konta oszczędnościowego, takie po prostu nie istnieje. Co więcej, obydwa instrumenty są doskonałe dla początkujących, bo ich obsługa jest prosta.

Sama lokata bankowa to nic innego jak pożyczka dla banku. W zamian za „zamrożenie” środków na pewien czas, bank wynagradza inwestora korzystnymi odsetkami. To one stanowią realny zysk. Im lokata trwa dłużej i została założona z wniesieniem wysokich sum oszczędności, tym zyski są większe. Najczęściej jednak Polacy „zamrażają” swoje oszczędności nie dłużej niż na rok, a ulokowane środki nie przekraczają 10 000 złotych.

Inwestowanie agresywne

Polacy, którzy decydują się podjąć ryzyko inwestycyjne, ale za to mogą pomnażać swoje oszczędności lepiej, wybierają najczęściej fundusze inwestycyjne. Doskonałą opcją są produkty połączone, czyli fundusze z lokatą. Wtedy tylko część kapitału zagrożona jest ryzykiem utraty, druga zaś trafia na w pełni bezpieczną lokatę.

Im bardziej agresywny i ryzykowny jest fundusz inwestycyjny, tym więcej można zarobić. Oczywiście inwestorzy mogą starać się minimalizować ryzyko inwestycyjne, na przykład zakładając cały portfel jednostek różnych funduszy. Mniejsze ryzyko utraty środków występuje też w przypadku funduszy długoterminowych.

Powiązane wpisy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.