Kredyt samochodowy – czy zdolność kredytowa ma znaczenie?

Zdolność kredytowa to podstawa aby otrzymać jakikolwiek kredyt w banku. Zanim więc udamy się do banku złożyć wniosek o kredyt, warto sprawdzić, na co zwróci on uwagę przy ocenie zdolności kredytowej.

Co ma wpływ na zdolność kredytową?

Procedurę kredytową bank rozpocznie od weryfikacji kredytobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej. Znajdują się tam dane dotyczące naszych przeszłych i obecnych zobowiązań, ich wysokość, terminowości spłat, w jakich bankach są zaciągnięte, w jakiej walucie itd. Dlatego też warto zadbać aby nasza historia kredytowa była bez zarzutu. Jeśli wszystkie zobowiązania będziemy spłacać w terminie, to pokażemy swoją rzetelność i skrupulatność. Bank doceni takiego kredytobiorcę i bez problemu przyzna nam kredyt samochodowy. Poza historią kredytową ważna jest również zdolność kredytowa. W związku z tym będziemy musieli przedstawić zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, które wystawi nam pracodawca na nasz wniosek. Na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego ma wpływ nie tylko wysokość zarobków, ale także ilość członków w rodzinie, forma zatrudnienia i rodzaj umowy, a także suma miesięcznych zobowiązań. Jeśli chcemy zakupić auto używane, wówczas dla banku ważna będzie wysokość wkładu własnego. Istotne są także parametry samochodu, który zamierzamy kupić: model, marka, rocznik. Bank najchętniej finansuje zakup pojazdów nowych, wiadomo jednak że rzesze klientów kupują samochody używane.

Przed podpisaniem umowy.

Podpisanie umowy kredytowej to już ostatni krok by zostać szczęśliwym posiadaczem czterech kółek. Sprawdźmy zatem dokładnie co zawiera umowa i czy wszystko jest dla nas zrozumiałe. Bank musi nam przedstawić formularz informacyjny, który zawiera takie informacje jak: wysokość RRSO, całkowity koszt kredytu, harmonogram spłat rat, a także informacje czego możemy się spodziewać, gdy będziemy zalegać ze spłatą zobowiązania. Istotną kwestią jest również sprawdzenie, czy w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu będziemy musieli zapłacić prowizję. Im więcej będziemy wiedzieć o kredycie, tym spokojniej podpiszemy umowę. Ustawa o kredycie konsumenckim daje nam możliwość zrezygnowania z kredytu w ciągu 14 dni od podpisania dokumentów. Warto pamiętać o takiej ewentualności.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.