Kredyt gotówkowy – a nasze możliwości finansowe

Analiza możliwości finansowych to priorytet

Ubiegając się o kredyt gotówkowy musimy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Podstawową kwestią jest odpowiednie przeprowadzenie analizy finansowej, czyli inaczej naszych finansowych możliwości. Kredyt gotówkowy bardzo często z zaciągamy na kilka lat, to prowiduje że staje się on poważnym zadłużeniem które pozostanie z nami na sporą część naszego życia. A zatem odpowiednio wcześniej musimy skrupulatnie przeanalizować sytuację naszego domowego budżetu. Pod uwagę musimy wziąć przede wszystkim nasze stałe źródła dochodu oraz wydatki. W ten sposób o wiele łatwiej będzie nam ustalić, na jak wysokie raty jesteśmy w stanie sobie pozwolić, aby bez problemu starczyło nam środków w domowym budżecie na wszelkie niezbędne wydatki w ciągu miesiąca.

W niektórych przypadkach bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się wydłużenie terminu spłaty naszego zobowiązania – kredyt gotówkowy na 5 lat bądź na 10 lat okaże się strzałem w dziesiątkę, a tym samym pozwoli nam również na zmniejszenie comiesięcznych rat. Oczywiście, ostateczny koszt takiego kredytu będzie wyższy, jednak raty będzie nam zdecydowanie lżej spłacać i nie wpłynie znacząco na uszczuplenie domowego budżetu, natomiast planowanie wydatków okaże się znacznie łatwiejsze.

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu warto także sprawdzić, jaka jest nasza aktualna zdolność kredytowa oraz to czy najzwyczajniej jest nas stać w chwili obecnej na taki kredyt. Ten czynnik jest zawsze uwzględniany przez banki i pełni dla nich niezwykle istotną rolę. Z reguły to na podstawie naszej zdolności kredytowej instytucja bankowa podejmuje decyzję o przyznaniu bądź też nie pożyczki swojemu klientowi. W przypadku określania zdolności kredytowej najważniejsza jest wysokość oraz źródło uzyskiwanych dochodów. Drugi niezwykle istotny czynnik to historia kredytowa naszych poprzednich zobowiązań finansowych. W przypadku, gdy w przeszłości wszystkie swoje zobowiązania spłacaliśmy w odpowiednim terminie, to bank od razu zerknie na nasz wniosek zdecydowanie łaskawszym okiem.

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Osoby które z kredytem mają do czynienia po raz pierwszy mogą zastanawiać się co to takiego zdolność kredytowa i od czego zależy. Oto kilka najważniejszych czynników, od których uzależniona jest zdolność kredytowa:

  • historia kredytowa poprzednich zobowiązań finansowych – banki zwracają uwagę na to, czy raty naszych wcześniejszych kredytów były spłacane w terminie,
  • wiek,
  • stan cywilny
  • cel, na jaki chcemy przeznaczyć pieniądze z kredytu gotówkowego..
  • wysokość, systematyczność oraz źródło naszych przychodów,

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Coraz więcej Polaków nie posiada szans na uzyskanie kredytu z uwagi na brak zdolności kredytowej. Z tego względu warto poznać najlepsze sposoby na zwiększenie swojej zdolności kredytowej. Banki największy nacisk kładą na sprawdzenie historii kredytowej klienta. Te informacje uzyskamy w Biurze Informacji Kredytowej, każdy z nas może uczynić to samodzielnie.

Powiązane wpisy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.