Osoby zastanawiające się nad zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego powinny mieć świadomość tego, jakie pozytywne oraz negatywne aspekty wiążą się z tego rodzaju zobowiązaniem. Decyzje o charakterze finansowym wymagają od nas odpowiedzialnego podejścia, przygotowania merytorycznego oraz przeprowadzenia dokładnych analiz dotyczących naszego przypadku, a także sytuacji rynkowej. Dzisiaj przyjrzymy się wadom kredytów konsolidacyjnych. Musimy jednak pamiętać o tym, że każdy może mieć swoją perspektywę spojrzenia na tego typu kwestie. Zarządzanie swoimi finansami jest bowiem zagadnieniem bardzo indywidualnym,aby poznać ten temat nieco lepiej.
Bez wątpienia wadą kredytu konsolidacyjnego mogą okazać się jego całkowite koszty. Kiedy oceniamy atrakcyjność tego rodzaju rozwiązań, nie możemy bowiem patrzeć jedynie na parametry ofert, ale również na całokształt sytuacji oraz jej stosunek do zobowiązań, które chcemy poddać konsolidacji. Jednocześnie trzeba dostrzegać powiązania pomiędzy poszczególnymi parametrami kredytów. Podczas gdy kredyt konsolidacyjny niejednokrotnie pozwala nam na uzyskanie niższych rat w stosunku do kwot, które byliśmy zobowiązani uiszczać do tej pory, często wiąże się to z wydłużeniem okresu kredytowania. To z kolei przekłada się na całkowite koszty tego rodzaju zobowiązań. To ryzyko jest jednak zależne od parametrów poszczególnych ofert. Jeśli, na przykład, udałoby się nam znaleźć propozycję, w której okres kredytowania uległby skróceniu, prawdopodobnie wtedy wysokość comiesięczny rat znacząco by wzrosła. Bardzo duże znaczenie ma tutaj kwestia oprocentowania, choć nie jest to jedyny czynnik związany z tym aspektem. Dla wielu osób negatywnym aspektem kredytów konsolidacyjnych może być też ewentualne wymaganie przez bank zabezpieczenia spłaty zobowiązania w postaci hipoteki. Choć nieraz umożliwia to uzyskanie atrakcyjnych warunków umowy, trzeba mieć na uwadze, że takie rozwiązanie wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Jeżeli bowiem nie będziemy wywiązywać się z naszych obowiązków wynikających ze zobowiązania – na przykład nie będziemy regulować należności – instytucja bankowa będzie miała prawo do przejęcia naszej nieruchomości. To bardzo dotkliwa konsekwencja, a zatem wiele osób ma wątpliwości co do skorzystania z takiej opcji.
Jeżeli rozważamy zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, musimy pamiętać o tym, że ostateczna atrakcyjność oferty uwarunkowana jest okolicznościami towarzyszącymi. Trzeba bowiem szczegółowo sprawdzić, jak kształtują się zobowiązania, które mamy już na swoim koncie z perspektywy takich czynników jak chociażby oprocentowanie, okres kredytowania, czy też koszty dodatkowe. Niezbędne są tutaj wnikliwe kalkulacje oraz opieranie się na konkretnych danych. Później takie informacje należy odnieść do sytuacji rynkowej, czyli zweryfikować, czy dostępne oferty odpowiadają naszym potrzebom w tym zakresie. Istnieje wiele propozycji w tym obszarze, niemniej jednak znalezienie wariantu dopasowanego do naszych oczekiwań może okazać się często sporym wyzwaniem. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że decyzji o charakterze finansowym nie możemy podejmować w pośpiechu. Musimy dać sobie czas do namysłu i zastanowić się nad całościowym obrazem danej sytuacji. Wybory tego rodzaju często bywają wymagające. Konieczne jest tutaj szczegółowe przyjrzenie się dostępnym możliwościom i to z wielu rozmaitych punktów widzenia. Ważne jest również, abyśmy sprecyzowali, jakie kwestie mają dla nas charakter priorytetowy oraz dlaczego. Uświadomienie sobie własnych oczekiwań to bardzo istotny element procesu decyzyjnego.