Z przeprowadzonego sondażu wynika, że zadłużenie wśród emerytów stale rośnie. Wskazuje to także na to, że oni są grupą docelową jeśli chodzi o pożyczki gotówkowe. Na rynku stosowane są nieuczciwe praktyki, które mogą wykorzystać starszego człowieka.
Senior jako kredytobiorca
Zazwyczaj ta grupa jest chwalona przez banki i firmy pożyczkowe dlatego, że posiadają one stały dochód i zapożyczają się na stosunkowo małe kwoty. Warto podkreślić, że terminowo spłacają każdą ratę. Emeryci stali się jednocześnie grupą, która częściej się zadłuża. Mają niski dochód i brak oszczędności, ale często chcą wesprzeć rodzinę. Dokonują czasami nie do końca przemyślanych zakupów jak zakup sprzętu AGD z wysokim oprocentowaniem ratalnym. Firmy pożyczkowe często wykorzystują ten fakt i bardzo chętnie udzielają seniorom pożyczek. Nie myślą o tym, że nierozsądnemu pożyczkobiorcy przysporzą tym wielu problemów.
Skala dużego problemu
Statystyki wskazują na to, że koło 13% zadłużonych to właśnie grupa seniorów. Wiele z tych osób ma problem z comiesięcznym domykaniem budżetu domowego. Jest to jednym z czynników, które pchają ich do zadłużenia. Emerytury czasami się skromną kwotą, chociaż w dużej mierze to zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Coraz rzadziej spotykamy się z terminem „godna emerytura” i w Polsce faktycznie tak jest. W niektórych przypadkach jedna pożyczka jest brana za drugą. Tutaj czasami emeryci nie mają zbyt wielkiego wyboru, jeśli mieszkają sami a dzieci nie są w stanie im pomóc finansowo. Dzisiejsza rzeczywistość emeryta jest bardzo smutna, dlatego często pożyczka jest brana tuż po uprzednio spłaconej.
Na co uważać?
Zanim emeryt podpisze umowę z pożyczkodawcą warto go zapytać o kilka szczegółów, które nie powie nam treść umowy. Można też zapytać znajomych i rodzinę o to, którzy mają wiedzę o finansach. Nie powinno się zadłużać, kiedy emeryt posiada już jedną pożyczkę. Warto pomyśleć o tym, że emerytura jest mniejsza od pensji minimalnej. Jeśli dorosłemu człowiekowi ciężko jest czasami spłacać pożyczkę. Trzeba sobie wszystko przekalkulować czy emeryt będzie w stanie ją spłacić. Łatwo stracić kontrolę nad domowymi finansami i to jest tutaj najgorsze. Branie kolejnego kredytu nie naprawi sytuacji materialnej z pierwszego kredytu. Jednak trzeźwe myślenie zawsze przychodzi za późno.
Co jeśli emeryt wpadnie w kłopoty?
Każdy czasami wpada w kłopoty mniejsze lub większe. Jednak z każdej spirali zadłużenia można wyjść na prostą. Trzeba tylko przemyśleć parę najważniejszych rzeczy. W ten sposób długi staną się przeszłością. Należy zrozumieć, że kolejne zaciąganie pożyczek niczego nie rozwiąże. Rezygnując z niektórych rzeczy oszczędzamy. Czasami warto zrezygnować ze swoich przyjemności i odłożyć pieniądze. Najlepiej jest odnotowywać wszystkie wydatki, aby wiedzieć jaki jest bilans pod koniec miesiąca. W razie problemów można się porozumieć z doradcą finansowym i przedstawić mu skomplikowaną sytuację. Z pewnością wybierze korzystne rozwiązanie.