Czym wyróżnia się lokata jednodniowa?

Lokata bankowa rozbija się na wiele rodzajów. Jednym z nich jest lokata jednodniowa stanowiąca ciekawe uzupełnienie dynamicznych strategii inwestycyjno-oszczędnościowych, w których liczy się przede wszystkim utrzymanie wysokiej płynności zarządzanego kapitału. Czym zatem wyróżnia się lokata jednodniowa dla inwestora indywidualnego?

Lokata jednodniowa i jej największy potencjał

Lokata bankowa przechodziła przez ostatnie lata dużą ewolucję i większość banków detalicznych wycofuje się stopniowo z tej formuły. Dlaczego? Lokata jednodniowa bez odpowiednich regulacji dawała największy potencjał maksymalizacji procentów składanych, istotnego elementu szybkiego zarobkowania na kapitale. Przez wiele lat lokaty jednodniowe stanowiły ochronę przed podatkiem od zysków kapitałowych. To zmieniło się wraz z aktualizacją prawa i teraz podatek obowiązuje w każdym depozycie, niezależnie od długości. Stąd właśnie wyraźny spadek zainteresowania lokatami jednodniowymi. Oczywiście lokata jednodniowa, podobnie to klasycznej posiada ochronę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, więc tutaj inwestor nie powinien się martwić wysokimi stratami, nawet przy upadku dużej instytucji finansowej. Lokata bankowa jednodniowa to ciekawe uzupełnienie strategii biznesowych. Na niektórych kontaktach przed ważnymi przelewami znajduje się spory kapitał, a można go nieco wykorzystać, właśnie przez lokatę jednodniową. Jedna z największych bolączek lokaty jednodniowej to potrzeba codziennego odnawiania. Wiele systemów w bankowości detalicznej nie posiada opcji automatycznego ponawiania produktu.

Maksymalizacja wykorzystania środków, które na co dzień wykorzystujesz

Większość banków wymaga od klientów zainteresowanych lokatami jednodniowymi założenia rachunku osobistego, co również podnosi koszty. Lokata jednodniowa przydaje się w niewielu przypadkach. Utraciła znaczenie przez zmianę przepisów dotyczących naliczania podatku od zysków kapitałowych. Im większy kapitał, tym oczywiście lepsze perspektywy zakładania lokaty jednodniowej. To produkt, który gwarantuje dobre wykorzystanie pieniędzy, którymi i tak musisz praktycznie codziennie obracać, ale możesz robić to dopiero po wygenerowaniu oprocentowania. Przy dłuższym oszczędzaniu lokata jednodniowa nie ma natomiast racji bytu.

Powiązane wpisy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.