Czym są lokaty bankowe?

Lokaty bakowe są obecnie niezwykle popularną formą oszczędzania.

Lokata bankowa to rodzaj umowy z bankiem, na podstawie której bank zobowiązuje się wypłacić zdeponowaną przez klienta kwotę po jakimś określonym czasie. Cechą charakterystyczną lokat bankowych jest to, że klient po danym czasie wypłaca pieniądze, które wpłacił, a także odsetki, które się nagromadziły w danym czasie. Jeżeli chodzi o wysokość odsetek zazwyczaj określa się ją w skali procentowej. Jednakże podawane są one w skali roku, dlatego też jeżeli okres lokaty jest inny niż 12 miesięcy, wówczas także suma, jaką uzyskamy z tytułu odsetek od lokaty będzie nieco inna.

Jak założyć lokatę?

Lokatę można sobie założyć w niemalże każdym banku, ponieważ wszystkie mają przygotowane niezwykle ciekawe oferty dla swoich klientów. Banki prześcigają się w przygotowywaniu ofert lokat bankowych, dlatego są one tak bardzo atrakcyjne. W lokatach niezwykle korzystne jest to, że można je zakładać na wybrany przez siebie czas. Dla klientów dostępne są lokaty krótkoterminowe oraz długoterminowe. Jedne trwają kilka tygodni, a inne kilka miesięcy, a czasem nawet i kilka lat. Dużą zaletą lokat jest też to, że do ich otwarcia potrzebny jest niewielki kapitał. Niektóre banki godzą się jedynie na 1000 bądź 500 złotych. Jest to zatem niewielki kapitał, który w bardzo krótkim czasie potrafi się rozmnożyć. Ostatnio niezwykle popularne stało się to, iż baki dla swoich klientów oferują lokaty na preferencyjnych warunkach. Ponieważ dzisiaj coraz więcej osób korzysta z bankowości elektronicznej, niezwykle często założenie lokaty to jedynie złożenie odpowiedniej dyspozycji zapośrednictwem Internetu, co często zajmuje dosłownie kilka chwil.

Zysk z lokaty

Lokaty bankowe zapewniają pewny zysk, a w szczególności wtedy, kiedy mają one stałe oprocentowanie. Tego typu lokaty są obecnie w Polsce najbardziej popularnym, a zarazem najkorzystniejszym sposobem oszczędzania. Podobnie jest też w Niemczech oraz w Hiszpanii. Osoby, które decydują się na założenie lokaty bankowej wcale nie muszą śledzić sytuacji rynkowej, a także czynników, które mogłyby wpłynąć na zmianę wartości lokaty. Decydując się na lokatę ze stałym oprocentowaniem każdy może już z góry przewidzieć, jaki będzie zysk. Oprócz tego każdy, kto inwestuje w lokaty nie musi posiadać jakiejś specjalistycznej wiedzy z zakresu ekonomii bądź finansów. Pieniądze, które wpłaca się na lokatę są całkowicie bezpieczne i można mieć pewność, że po określonym czasie wrócą one do właściciela w zwiększonej kwocie. Warto jednak mocno przemyśleć czas, na jaki chce się otworzyć lokatę, ponieważ wcześniejsza wypłata środków może skutkować tym, że utraci się wszelkie odsetki, jakie zostały dotychczas naliczone od oszczędzanej sumy. Dlatego zanim ktoś zdecyduje się na założenie lokaty powinien sobie dokładnie wszystko przeanalizować. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to, iż w czasie trwania lokaty nie będzie można korzystać z zainwestowanych pieniędzy, dlatego należy sobie przeliczyć, czy będziemy mogli określoną sumę bez problemu na nią przeznaczyć. Bardzo wiele osób regularnie oszczędza na lokatach. W momencie kiedy jedna dobiegnie końca, od razu inwestują pieniądze w kolejną lokatę. Zysk z lokaty mogą wypłacić lub też ponownie go zainwestować z kolejną lokatę. Obecnie jeżeli ktoś nie wie, która lokata będzie dla niego najkorzystniejsza, bez problemu może sprawdzić to, korzystając na przykład z porównywarek internetowych gdzie wystarczy określić swoje wymagania i oczekiwania, aby dość szybko znaleźć idealne dla siebie oferty, które przyniosą nam spodziewane zyski.

Powiązane wpisy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.