Już 30 kwietnia minie termin składania zeznań podatkowych. Osoby, na podstawie wystawionych PIT-ów od pracodawców mają możliwość wzięcia kredytu na jego podstawie w kilku bankach. Pojęcie kredytu na podstawie otrzymanego PIT-u można zrozumieć dwojako. Kredyt otrzymany od banku przeznaczyć można na spłatę przez kredytobiorcę wcześniejszego zobowiązania podatkowe. W większości jednak przypadków, na podstawie PIT-u możliwe jest otrzymanie kredytu gotówkowego, a pieniądze otrzymane mogą zostać przeznaczone na dowolny cel.

Kiedy i gdzie otrzymasz kredyt

W celu otrzymania kredytu na PIT należy udać się do oddziału banku wraz z kompletem dokumentów. Przede wszystkim z dowodem osobistym, informacjami zawartymi w PIT-11, PIT-40 lub też w PIT-40a. bank podczas analizy tych dokumentów jest w stanie określić dokładną zdolność kredytową kredytobiorcy – na tym etapie nie będą potrzebne już żadne dokumenty poza dowodem osobistym. Aktualnie bardzo ciężko znaleźć bank, który udziela tego typu kredytów, jest ich zaledwie pięć. Między innymi Getin Bank, PKO BP, Bank Pocztowy czy BGŻ. Getin Bank oferuje swoim klientom kredyt na PIT przy maksymalnej kwocie kredytu 150 tysięcy złotych na okres 84 miesięcy, czyli 7 lat. Dodatkowo najniższe oprocentowanie kredytu gotówkowego na PIT to 8,7%. Bank Pocztowy udziela podobnej kwoty kredytu, jednak z możliwością rozdzielenia rat na okres 12,5 roku – jedynie oprocentowanie jest tu wyższe, 9,99%. PKO BP udziela Mini Ratki (na podstawie PIT-u) do 30 tysięcy złotych na okres 96 miesięcy. Bank BGŻ oferuje swoim klientom kredyt na okres 96 miesięcy i kwocie do 10 tysięcy złotych.

Podstawy kredytu na PIT

Dodatkowym ułatwieniem dla klientów tych banków jest fakt, że nie potrzebne jest zaświadczenie o zarobkach. Decyzja wystawiana jest na podstawie PIT-u.

Osoby zainteresowane kredytem na podstawie PIT-u nie powinny zbytnio czekać. Najmniej czasu na udzielenie kredytu zostało klientom BGŻ, bank oferuje kredyty do połowy maja. Więcej czasu mają klienci PKO BP oraz Banku Pocztowego, tam wnioski rozpatrywane są do końca maja. Najwięcej czasu mają klienci Kasy Stefczyka – tam na podstawie PIT-u 11 klienci będą mieli możliwość zaciągnięcia kredytu do końca czerwca. Najważniejsze przy składaniu wniosku jest sprawdzenie wszystkich dostępnych ofert. Dopasowaniu rat do możliwości finansowych, oraz sprawdzenia oprocentowania kredytu.